FORUM DYSKUSYJNE

STRONA GŁÓWNA

KSIĘGA GOŚCI

KSIĘGA HUMORU


URZĄD GMINY

AKTUALNOŚCI

NASZ RYNEK


SKAŻONA WODA W OŻAROWIE MAZ.

część informacji pobrano z www.ozarow.maz.pl

Autor JJ -  www.ozarow.maz.pl

INFORMACJA URZĘDU MIASTA I GMINY OŻARÓW MAZOWIECKI

W rutynowym badaniu jakie przeprowadził SANEPID
w wodociągu objętym stacją uzdatniania wody przy
ul. Partyzantów w Ożarowie Mazowieckim wykryto szczepy bakterii coli (informacja z dnia 16.02.br. godz. 14:12).

  • Uprasza się o nie spożywanie wody w stanie surowym ani po przegotowaniu aż do odwołania, wodę można używać do celów gospodarczych.
  • Woda do spożycia powinna być zakupiona w sklepach spożywczych.
  • W związku z powyższym Urząd rozpoczął starania o zabezpieczenie dwóch cystern na wodę pitną o pojemności 5500 1. każda. Najpóźniej od soboty tj. 18.02.2006r. Cysterny będą ustawione na osiedlach: "SM BLOKI" i "KABEL" w Ożarowie Maz.
  • Dezynfekcja sieci zostanie rozpoczęta w jak najkrótszym terminie.

Strefa wodociągu obejmuje: Osiedle Franciszków, Osiedle Zientarówka, Osiedle Poniatowskiego, SM Ożarów, Osiedle Kabel, oraz ulice: Strażacka, Konotopska, Kolejowa, Konopnicka, Majewskiego, Spacerowa, 3-Go Maja, Spokojna, Nieznana, Niska, Cicha, Mickiewicza (Odc. na Osiedlu Franciszków) Poznańska (Osiedle Franciszków i Osiedle Kabel), Kapucka, Szkolna, Poniatowskiego, Floriana, Ożarowska, Partyzantów, Wiejska, Dmowskiego, Sikorskiego, Wybickiego, Obrońców Warszawy, Prosta, Nadbrzeżna, Puławskiego, Dąbrowskiego, Mała, Krzywa, Polna, Robotnicza, Zgody, Wolności, Daleka, Strzykulska (w rejonie miasta Ożarów).

Za utrudnienia serdecznie przepraszamy.
Burmistrz, Kazimierz Stachurski

 

OD NAS

  • Zadzwońcie do znajomych z Ożarowa - poinformujcie ich
    o tym fakcie,

  • Jeżeli będziecie w tamtych stronach, nie pijcie ożarowskiej wody,

  • Zawsze w tej sprawie i w sprawie wody babickiej możesz wypowiedzieć się na forum.

Pałeczka okrężnicy

z Wikipedii, wolnej encyklopedii.

( Przekierowano z Escherichia coli )

Pałeczka okrężnicy, (łac. Escherichia coli), fakultatywnie tlenowa, gram-ujemna bakteria należąca do rodziny Enterobacteriaceae. Wchodzi w skład fizjologicznej flory bakteryjnej jelita grubego człowieka oraz zwierząt stałocieplnych. W jelicie ta symbiotyczna bakteria spełnia pożyteczną rolę, uczestnicząc w rozkładzie pokarmu, a także przyczyniając się do produkcji witamin z grupy B, C oraz K.

Bakterie E.coli mogą kolonizować skórę i błony śluzowe jamy ustnej i układu oddechowego. W przyrodzie występują też w glebie i wodzie, gdzie trafiają z odchodami człowieka i zwierząt. Ich obecność świadczy o zanieczyszczeniu jej kałem.

Obecność Escherichii coli w wodach powierzchniowych (tkz. miano Coli) jest często stosowanym wskaźnikiem ich zanieczyszczenia.

Gatunek E.coli dzieli się na serotypy na podstawie zróżnicowania budowy antygenów. Wyróżnia się 171 antygenów O, około 80 antygenów K i ponad 50 antygenów H. Spotyka się je w ziemi, w jelicie człowieka i zwierząt, a do ścieków trafiają wraz z wydzielinami i z kałem.

Należy do organizmów modelowych wśród bakterii, jej budowa, genetyka i metabolizm są dobrze poznane i wykorzystywane jest do badań genetycznych.

Escherichia coli jest obiektem modyfikacji genetycznych w biotechnologii, wykorzystywana w celach przemysłowych (np. w produkcji ludzkiego hormonu - insuliny).

Nazwa bakterii pochodzi od nazwiska jej odkrywcy Theodora Eschericha.

Bakterie E. coli, które są nieszkodliwe w jelicie, powodują schorzenia:

  • gdy bakterie dostaną się do układu moczowego, powodują zakażenia układu moczowego. Są najczęstszą przyczyną tych zakażeń. Gdy bakterie przedostaną się w różny sposób, lecz najczęściej poprzez uszkodzenie ściany przewodu pokarmowego do jamy brzusznej. Rozwój bakterii E. coli powoduje ciężkie schorzenie zapalenie otrzewnej (łac. peritonitis). Często powikłaniem zapalenia otrzewnej może być posocznica i wstrząs endotoksyczny (sepsa)

  • niektore szczepy E.coli produkują egzotoksynę i czasem powodują zatrucia pokarmowe najczęściej spowodowane spożyciem zakażonego pokarmu. Przebieg schorzenia ma różne nasilenie czasem może być bardzo groźne, ale w większości objawy nie są ciężkie. Szczególnie ciężkie objawy powoduje szczep E.coli O157:H7, który może doprowadzić do zespołu hemolityczo-mocznicowego

    1. szczepy enterotoksyczne
    2. szczepy enteropatogenne
    3. szczepy enteroinwazyjne
    4. szczepy werotoksyczne
    5. szczepy enteroagregacyjne

  • szpitalne zapalenia płuc

  • zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych u noworodków

Organizmy młode są szczególnie narażone na zachorowania – przyjmuje się, że około połowa padnięć zwierząt młodych jest spowodowana kolibakteriozami. Wynika to z mniejszej odporności młodzieży. Chorobotwórczość E. coli zależy od jej inwazyjności i możliwości wytwarzania toksyn. Inwazyjne szczepy tej bakterii mają zdolność wnikania do tkanek i wywoływania odczynów zapalnych, dlatego są przyczyną zapaleń przewodu pokarmowego i posocznic. Szczepy toksynotwórcze produkują w jelitach duże ilości toksyn, prowadząc do enterotoksemii. Są także szczepy o właściwościach inwazyjno – toksynotwórczych, mogące wywołać zarówno tzw. gastroenteritis jak i enterotoksemię. W organizmie zwierząt chorych mogą znajdować się także różne serotypy zarazka. Najistotniejsze w wywołaniu zachorowań są: enterotoksyna, endotoksyna i neurotoksyna. Enterotoksyna działając na śluzówkę jelit w połączeniu z endotoksyną powoduje zapalenie jelit i objawy zatrucia. Neurotoksyna wchłonięta do organizmu z przewodu pokarmowego, prowadzi do wystąpienia charakterystycznych objawów ze strony układu nerwowego oraz przyczynia się do powstania chorób, np. choroby obrzękowej u świń. Szczepy hemolityczne są bardziej chorobotwórcze niż szczepy niehemolityczne. Hemolizyna ma bowiem właściwości toksyny o działaniu nie tylko hemolitycznym, ale także dermonekrotycznym i koagulującym plazmę. Wytrzymałość E. coli na czynniki środowiskowe jest stosunkowo mała. Ginie ona po 20 minutach ogrzewania w temperaturze 60 stopni Celsjusza, wrażliwa jest na wszystkie znane środki dezynfekcyjne. Jednakże w środowisku o temp. niższej i odpowiedniej wilgotności utrzymuje się miesiącami. W kale o temp. 0 °C może zachować żywotność ponad rok.

Szczepy bakterii Eschericha coli różnicuje się na podstawie cech antygenowych:

  • antygen somatyczny O
  • antygen powierzchniowy S
  • antygen śluzowy M
  • antygen rzęskowy H

Wyróżniono ponad 180 typów serologicznych tego drobnoustroju.

ADMIN