<<< BABICKI PORTALIK INTERNETOWY, CZYLI KTO Z KIM, KIEDY, GDZIE I DLACZEGO >>>


Herb miejscowości Stare Babice

WILKÓW RAZ JESZCZE

Herb miejscowości Stare Babice


FORUM DYSKUSYJNE

STRONA GŁÓWNA

KSIĘGA GOŚCI


WARTO PRZECZYTAĆ - CHWYTA PROSTO W SERCE


INNE BABICE

AKTUALNOŚCI

OLD BABICE


<<< JEŚLI REKLAMA, TO TYLKO W BABICKIM PORTALIKU INTERNETOWYM I W GOŃCU BABICKIM >>>

WILKÓW - 20.06.2010.

20 czerwiec 2010 roku, niedziela wyborcza, godzina 7.55. Pada deszcz. Na obrzeżach Gminy Wilków widać pokryte mułem drzewka sadów owocowych
oraz plantacje chmielu. Przy kanale odprowadzającym wodę do Wisły wędkarze informują, że droga którą jadę była zalana.
Na pobliskich domach ślady po najwyższym pułapie wody. Zapachy przypominające zwałkę pod Klaudynem z czasów jej największej aktywności.
Wszędzie muł, przyniesione przez wodę śmieci i meble. Okna i drzwi we wszystkich domach otwarte, na podwórkach stoją traktory i maszyny.
Nigdzie nie widać ludzi. Tuż przed wjazdem do Wilkowa, niedaleko siedziby wójta stary drewniany dom. Na strychu oderwana deska. Przez szparę ujada kundel.
To ciągle jego dom. Czy ktoś go karmi ? Na budynku siedziby wójta też widoczny ślad po najwyższym pułapie wody. Wewnątrz komisja wyborcza.
Wśród ekip telewizyjnych i dziennikarzy więcej ludzi niż miejscowych. Nigdzie nie ma prądu. Po głosowaniu ruszam dalej.

Naprzeciwko remizy spotykam pierwszy dom, w którym są ludzie zajęci sprzątaniem. Wozy strażackie z sąsiednich miejscowości.
Nie ma tu ani jednego nie zalanego wcześniej budynku. Chodniki i ulice pokryte błotem. Rozstawione palety z wodą do picia.
Przy wejściu do kaplicy pogrzebowej wielkie zgrzewki z puszkami pasztetu. Przed kościołem wystawione ławki, meble i figurki świętych.
Linia wody sięgała ambony. Wewnątrz kościoła skute tynki i rozstawione agregaty i osuszacze.
W miejscowości Rogów w szkole podstawowej biuro koordynujące pomoc i jednocześnie Urząd Stanu Cywilnego. Zgłaszają się ludzie z gotówką,
którą chcą przekazać bez pośredników. Tu dowiaduję się, że w okolicy nie ma ograniczeń ruchu dla samochodów ciężarowych wiozących pomoc.
Za szybą powinna być kartka POMOC DLA POWODZIAN. Po wcześniejszym uzgodnieniu można transport dostarczyć do konkretnej miejscowości.
Podczas rozmów z mieszkańcami dowiaduję się, że niektórzy z nich są zdecydowani opuścić Wilków na zawsze, ale są tacy którzy chcą tu zostać.

relacja i zdjęcia: Krzysztof Grzybowskiznasz ciekawy temat, zobaczyłeś coś, usłyszałeś:

napisz: babice@babice.waw.pl na gadu-gadu:  zadzwoń: 0-796-920-796


© 2005-2010 "firestarmedia"
stronę najlepiej oglądać w rozdzielczości 1024 x 768 w trybie true color


GALERIA - ZDJĘCIA

ARCHIWUM AKTUALNOŚCI

PLAN MIEJSCOWOŚCI