KONTAKT Z ADMINEM

Herb miejscowości Stare Babice

IV OTWARTY TURNIEJ SZACHOWY

Grę w szachy na wysokim poziomie zaczynają już czteroletnie dzieci! Świetnie pokazała to młodzież,
która wystartowała w IV Otwartym Turnieju Szachowym o Puchar Starosty Powiatu Warszawskiego Zachodniego,
który 16 listopada odbył się w Zespole Szkolno Przedszkolnym przy ulicy Warszawskiej 697 w Borzęcinie Dużym.
Co ciekawe w zawodach wystartowały tak dzieci z przedszkoli, jak i młodzież szkolna i gimnazjalna.
Cenzus wieku został ograniczony do piętnastego roku życia.

W założeniu najlepszy wiek dla przyszłego zawodowca na rozpoczęcie nauki gry w szachy to siedem-osiem lat.
Tej tezie zdają się przeczyć babickie pociechy, które gromadnie wystąpiły w turnieju szachowym w Borzęcinie.
W gronie 53 uczestników mogliśmy dostrzec sporą grupę maluchów, które nie przekroczyły jeszcze nawet wieku przedszkolnego.
Największą gwiazdą turnieju była dziewięcioletnia Aleksandra Szczypawka,
która jako jedyna z całej stawki posiadała II kategorię szachową.
Dzięki temu na liście startowej przed rozpoczęciem zmagań o zwycięskie trofeum była rozstawiona z numerem pierwszym.
Impreza ta została rozegrana systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund. Co więcej, każdy uczestnik na rozegranie swojej partii
miał piętnaście minut. Jak się okazało młoda zawodniczka Parafialnego Uczniowskiego Klubu Sportowego (PUKS) Mikołaj Gąbin
ostatecznie zajęła najgorsze dla wyczynowego sportowca czwarte miejsce,
ale wciąż najlepsze wśród wszystkich startujących dziewczynek.
Ola, posiadająca przed zawodami ranking 1600 była uznawana za murowaną faworytkę.
Tym razem jednak los sprzyjał chłopcom. Zwycięzcą IV Otwartego Turnieju Szachowego został Łukasz Wieczorek z Milanówka,
który z dorobkiem pięciu zwycięstw i dwóch remisów zdobył sześć punktów.
Zdobyte punkty ostatecznie zapewniły mu końcowy sukces. II miejsce zajął 8-letni Dominik Fus z UKS Czternastka Warszawa,
a na trzeciej lokacie znalazł się Kacper Rokicki. Najlepszym wynikiem spośród mieszkańców naszej gminy mógł pochwalić się
10-letni Filip Reniec, który kończąc rywalizację uplasował się na piętnastym miejscu.

Najmłodszym przedstawicielem Borzęcina w imprezie i zarazem najmłodszym spośród wszystkich zawodników był
mający 4,5 roku Ziemowit Marks, który na pamiątkę występu został nagrodzony dyplomem.
Podobnymi nagrodami zostali uhonorowani inni uczestnicy. Zawodnicy z miejsc I-III otrzymali pamiątkowe puchary,
a gracze z dalszych miejsc dostali dyplomy. Nie zabrakło też innych nagród rzeczowych dedykowanych: "najlepszej zawodniczce",
"najmłodszemu uczestnikowi", czy "najlepszemu szachiście ze Szkoły Podstawowej w Borzęcinie".